Egzozdan Su Gelmesi

Egzozdan Su Gelmesi

Özellikle soğuk hava koşullarında egzoz sisteminden hafif su buharı çıkması normal bir durumdur. Bu olay egzoz gazlarının soğuk hava ile temas ettiği takdirde yoğunlaşması sonucu ortaya çıkar. Genellikle sabahları veya soğuk hava koşullarında bu buharı görmek yaygındır ve endişe edilecek bir durum değildir. Egzozdan su gelmesi durumu motorun daha fazla su buharı üretmesinden de kaynaklanabilir. Motor ısındıkça bu buharın azaldığı görülür. Ayrıca yakıtın yanma süresi de su buharı üretiminde etkilidir. Motorun normal çalıştığının kanıtı olan bu oluşum, kontrol ya da bakım gerektirmez. Dizel motorların çalışma sürecinde ortaya çıkardığı su buharı çok daha yoğun seyreder. Dolayısıyla egzozdan çıkan yoğun buharın suya dönüştüğü görülebilir. Eğer soğutma sisteminde sızıntı gibi aksilikler söz konusu ise soğutma sıvısının egzoz sisteminden çıkması söz konusudur. Söz konusu sistemde beyaz bir duman çıkışına sebep olan soğutma sızıntısı kolaylıkla tespit edilebilir. Araçta meydana gelen su sızıntısının soğutma sisteminden kaynaklandığını tespit edebilmek için Bosch Car Service uzmanlarından destek almak için randevu kaydı oluşturabilirsiniz.
 
Yağmur yağdıktan ya da aracınız yıkandıktan sonra egzoz borusunun içinde kalan sıvı, motora su girişi yoluyla yanabilir ve bu da yoğun bir buhar üretebilir. Eğer aracınızın egzozundan sürekli olarak beyaz duman çıkıyorsa sorunun tespit edilmesi büyük ölçüde önem arz eder. Bu oluşum; motor sorunlarının veya soğutma sıvısı sızıntısının bir belirtisi olabilir. Egzoz borusundan çıkan sızıntının miktari giderek arttığında periyodik bakım yapılması gerektiği söylenebilir. Arızalanan kapak contası, sıvı sızıntılarının yaygın sebeplerinden biridir. Bu kapak motor bloğu ile silindir kafası denilen bölümde yer alır. Soğutma sistemine yağ karışmasını önlemekle görevli olan kapağın arızalanması ya da sıkışmaması hem motorun verimini düşürür hem de egzozdan su gelmesi durumuna neden olur. Yağ tüketiminde artışa neden olan kapak arızalarının bir an önce giderilmesi önerilir. Zamanla tıkanan ve işlevini yerine getirmekte zorlanan egzoz borusunun temizlenmesi gerekebilir. Hasarın neden kaynaklandığını bulmak ve aracın diğer sistemlerine zarar vermesini engellemek açısından kontrol edilmesi önemlidir. Düzenli kontrol ve bakımla sistemin tıkanması engellenir ya da mevcut sorun hızla çözülebilir. Eğer bu durumu sürekli olarak yaşıyorsanız Bosch Car Service tesislerimizden profesyonel yardım isteyebilirsiniz. 

Egzozdan Su Gelmesi

Araba Egzozdan Su Akarsa Ne Olur?

Araba Egzozdan Su Akarsa Ne Olur?

Aracın egzozundan su gelmesi, genelde soğuk motorla yapılan ilk çalıştırmalarda karşılaşılan bir durumdur ve yanma işlemi sonucu oluşan yoğuşmanın bir sonucudur; bu genellikle zararsız bir olaydır. Motor ısındıkça, egzoz sistemi bu su buharını hızla yok etmeye başlar. Eğer egzozdan devamlı biçimde su akmaya devam ediyorsa, bu durum daha ciddi motor sorunlarının belirtisi olabilir, mesela egzoz manifoldunda bir çatlak veya silindir kapak contasında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Sürekli su gelme durumu gözlemlediğinizde, aracınızı hemen bir oto servisine götürerek ayrıntılı bir kontrol yaptırmak önemlidir. Bu kontroller, potansiyel sorunları erken tespit etmeye ve daha büyük arızaların önüne geçmeye destek olur.

Araba Egzozdan Su Akarsa Ne Olur?

LPG Araç Egzozundan Su Gelmesi Normal Mi?

LPG Araç Egzozundan Su Gelmesi Normal Mi?

LPG'li araçlarda egzozdan su gelmesi ekseriyetle normal görülen bir durumdur. LPG, yanma sırasında diğer yakıt türlerine göre daha fazla su buharı ürettiği için LPG'li bir araç soğukken ilk çalıştırıldığında veya düşük sıcaklıklardaki kullanımlarda egzozdan su damlalarının aktığı gözlemlenebilir. Bu durum, LPG'nin temiz yanması ile alakalıdır ve motor sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmaz fakat su miktarının gitgide artması veya motor performansında düşüş gibi bazı belirtiler eklenirse, uzman bir servise danışmak en makul yol olacaktır.

LPG Araç Egzozundan Su Gelmesi Normal Mi?

Egzozdan Su Gelmesinin Tamiri Nasıl Yapılır?

Egzozdan Su Gelmesinin Tamiri Nasıl Yapılır?

Egzozdan gelen suyun nedeni yoğuşma ise genelde onarıma ihtiyaç duyulmaz çünkü bu durum normaldir. Eğer suyun kaynağı bir motor sorunu ise, onarım işlemi  hasara neden olan unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir. Silindir kapak contası arızası benzeri ciddi problemlerden şüpheleniliyorsa, arızanın teşhisi yapıldıktan sonra contanın değiştirilmesi gerekir. Egzoz sisteminden su gelmesi durumunun kaynağını doğru biçimde teşhis etmek ve uygun onarım yöntemini belirlemek için bir oto servisten profesyonel destek almak oldukça önemlidir.

Egzozdan Su Gelmesinin Tamiri Nasıl Yapılır?

Egzozdan Gelen Su Motor Sağlığını Etkiler Mi?

Egzozdan Gelen Su Motor Sağlığını Etkiler Mi?

Çoğunlukla yoğuşma sonucu oluşan egzozdan su gelmesi durumu motor sağlığı üzerinde doğrudan bir etki yaratmaz fakat egzozdan sürekli olarak su geliyorsa, özellikle bu durum motor sıcakken hala devam ediyorsa, arızalı bir duruma işaret edebilir. Sürekli olarak devam eden bu durum, zamanla motor üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verebilir. Oluşabilecek olumsuz etkiler arasından en yaygın olanı; silindir kapak contasının arızalanması halidir ki, bu durum motor içinde basınç ve sıcaklık dengesizliğine yol açarak ciddi motor hasarlarına sebebiyet verir. Dolayısıyla aracınızda, egzozdan su gelmesi durumu ile karşılaşırsanız aracı en yakın zamanda uzman bir servis tarafından kontrolden geçirmeniz şiddetle önerilir.

Egzozdan Gelen Su Motor Sağlığını Etkiler Mi?