Gündüz Farı (DRL) Ne Anlama Geliyor?

Gündüz Farı (DRL) Ne Anlama Geliyor?

Gündüz Farı (DRL) Ne Anlama Geliyor?

Gündüz Farı (DRL) Ne Anlama Geliyor?

Araçtaki ön farların altında ya da yanında bulunur. Düşük seviyede olan bu ışık sistemi, gündüz saatlerindeki kötü hava şartlarında diğer araçlar tarafından görünebilirliği artırıp trafiğin güvenli seyretmesi için tasarlanır. Gün içi yaşanan yoğun sis, yağmur ve kar yağışı gibi durumlarda kullanılarak fark edilebilirlik sağlar. Trafiğin güvenli ilerleyişini destekleyen gündüz farları, özellikle de yoğun trafikte çok etkilidir. Araçların belirgin hale gelmesine yardımcı olarak kontrollü sürüş yapılmasını kolaylaştırır. Kötü hava şartlarında yayaların ya da diğer araç sahiplerinin otomobilinizi fark etmesi için özel olarak tasarlanan bu ürünler, gün ışığında görülebilirliği arttıracak şekilde yanarken parlamayı da engelleyen dereceye ayarlanır. Bazı araçlarda yan bölümlere doğru genişlediği için farklı açılardan da fark edilmeyi kolaylaştırır.
 
Ayrı bir DRL sistemine bağlanan ya da ana farların etrafında konumlandırılan “Gündüz farı nedir?” sorusunun yanıtı için de yüksek ışık yoğunluğu gerektirmeyen ve aracın enerji tüketimi dengeleyen ‘olumsuz hava farı’ tanımına ulaşabilirsiniz. Güvenliği artıran bu tasarım, yaya geçidi gibi alanlarda otomobilinizin yandan da kolaylıkla fark edilmesine yardımcı olur. Otomobilin gün ışığı görevini üstlenerek enerjiyi verimli kullanmasını destekleyen tasarımlar pek çok araçta otomatik olarak devreye girer. Sürücünün manuel müdahalesine gerek kalmadan açılan gündüz farları, unutma riskini azalttığı için de güvenliği artırır. DRL’ler tıpkı aracın diğer farları gibi ampullerle çalışır. Zamanla yanabilen ya da kaza sonucu hasar gören ampulün değişmesi gerekir. Kullanım şekline ya da hasar durumuna göre bakım gerektirdiği durumlar söz konusu olduğunda Bosch Car Service’e ulaşarak kısa sürede değiştirebileceğiniz gündüz farı, eski performansına dönebilir.
 
Elektrik bağlantıları ve kablolarla ilgili sorunlar, gündüz farı sisteminin kısmen ya da tamamen çalışmamasına veya kısa devre yapmasına neden olabilir. Bu tür sorunlar Bosch Car Service bünyesindeki görevli bir uzman tarafından hızla çözülür. Otomatik gündüz farı sistemleri, çevresel sensörler veya ışık sensörleri kullanır. Bu sensörlerde sorun olduğunda gündüz farları yanlışlıkla devreye girebilir veya hiç yanmayabilir. Sürüş ve yaya güvenliğine ek olarak trafiğin akıcı bir şekilde seyredebilmesi için gerekli olan sistemin düzenli bakımdan geçirilmesi önerilir. Otomatik çalışan veya bir kontrol modülüyle açılıp kapanabilen gündüz farlarının çalışmadığı durumlarda arıza tespiti, tamiri ya da parça değişimi için Bosch Car Service’e uğrayabilirsiniz.

Gündüz Farı (DRL) Ne Anlama Geliyor?